Na pamiątkę...

Rudzkie Konto Pomocy działa w naszym mieście już od ponad 25-stu lat.

W tej sekcji postanowiliśmy zachować na pamiątkę wybrane informacje i wiadomości z życia naszego stowarzyszenia.

Archiwalne wiadomości i newsy ułożone są w kolejności chronologicznej.

Wiadomości archiwalne

 • Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 - pomagamy osobom starszym

 • Szanowni Państwo,

  przychylając się do prośby Pana dr Dominika Rozkruta, Prezesa GUS informujemy, że nasze Biuro Porad Obywatelskich udziela pomocy osobom starszym w przeprowadzeniu obowiązkowego Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021.

  Osoby zainteresowane pomocą prosimy o kontakt z naszym Biurem Porad Obywatelskich

  Więcej informacji znajdą Państwo na oficjalnej stronie Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021...

 • Zapytanie ofertowe - wyniki

 • Szanowni Państwo,
  dziękujemy za wszystkie zgłoszenia w ramach zapytania ofertowego programu ASOS 2020 zarówno na nocleg z wyżywieniem, jak i na przejazd z ubezpieczeniem. Dzisiaj (20.08.2020r.) do godziny 13:00 poinformujemy wygrane firmy.

 • Zapytanie ofertowe - lipiec 2020

 • Rudzkie Konto Pomocy ogłasza zapytanie ofertowe na zapewnienie noclegów, wyżywienia, sal szkoleniowych oraz autokaru i ubezpieczenia na potrzeby realizacji wyjazdu z projektu "Obywat@l 60 plus" na podstawie programu Aktywizacja Społeczna Osób Starszych edycja 2020.

  Termin składania ofert upływa w dniu 14.08.2020r. o godz. 12.00

  Pliki do pobrania:

 • Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze

 • Zarząd Rudzkiego Konta Pomocy zaprasza członków Stowarzyszenia do wzięcia udziału w Walnym Zgromadzeniu Sprawozdawczym, które odbędzie się w Nowym Bytomiu ul. Jadwigi Markowej 22, I piętro (siedziba stowarzyszenia)

  9 czerwiec 2020r.
  o godzinie 16:00 w I terminie
  o godzinie 16:30 w II terminie

  Proponowany porządek:

  1. Otwarcie Walnego Zgromadzenia
  2. Wybór Przewodniczącego i sekretarza Walnego Zgromadzenia
  3. Sprawozdanie Zarządu za 2019 r.
  4. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej za 2019 r.
  5. Dyskusja nad sprawozdaniami Zarządu i Komisji Rewizyjnej
  6. Głosowanie nad przyjęciem sprawozdań i udzieleniem absolutorium
  7. Wolne wnioski
  8. Zakończenie obrad Walnego Zgromadzenia

  Zapraszamy
  Zarząd Rudzkiego Konta Pomocy

 • Informacja o szkoleniach Związku Biur Porad Obywatelskich

  Informujemy, że Związek Biur Porad Obywatelskich, decyzją Ministra Sprawiedliwości uznany został za podmiot uprawniony do prowadzenia szkoleń i kursów doszkalających z zakresu świadczenia poradnictwa obywatelskiego.

  Więcej informacji pod linkiem: zbpo.org.pl/szkolenia/

 • Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze RKP

  Zarząd Rudzkiego Konta Pomocy informuje, że Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze odbędzie się 28 maja 2019r. o godz. 16.30 (drugi termin - 17.00) w siedzibie Hospicjum im. św. Jana Pawła II w Nowym Bytomiu przy ul. Markowej.

  Serdecznie zapraszamy wszystkich członków do udziału w zebraniu.

  Korzystając z okazji Zarząd Rudzkiego Konta Pomocy pragnie serdecznie podziękować wszystkim aktywnym członkom za każdą formę współpracy, wszelką pomoc i wsparcie, a także za regularne opłacanie składek członkowskich. DZIĘKUJEMY!

 • Nadzwyczajne Walne Zebranie członków RKP

  Zarząd Rudzkiego Konta Pomocy informuje, że Nadzwyczajne Walne Zebranie członków odbędzie się 17 lipca 2018 r. o godz. 16.00 (drugi termin - 16.30) w siedzibie Stowarzyszenia Rudzkie Konto Pomocy w Rudzie Śląskiej przy ul. Markowej 22. Nadzwyczajne Walne Zebranie zwołane jest w związku ze zmianami w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej i związaną z tym koniecznością dokonania zmian w statucie.

  Serdecznie zapraszamy.

 • Walne zebranie RKP

  Zarząd Rudzkiego Konta Pomocy informuje, że Walne Zebranie członków odbędzie się 29 maja 2018r. o godz. 16.00 (drugi termin - 16.30) w siedzibie Hospicjum im. św. Jana Pawła II w Nowym Bytomiu przy ul. Markowej. Serdecznie zapraszamy.

 • Zapytanie ofertowe - kwiecień 2018

  Rudzkie Konto Pomocy ogłasza zapytanie ofertowe na przewóz autokarem i zapewnienie ubezpieczenia na potrzeby realizacji wyjazdu oraz na udostępnienie miejsc noclegowych w Istebnej (okolice Istebnej) i zapewnienie wyżywienia na potrzeby realizacji wyjazdu z projektu "Senior z klasą" na podstawie programu ASOS 2018 wspierany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  Termin składania ofert mija 10 maja 2018r. godz. 00:00

  Pliki do pobrania: zapytanie ofertowe (pdf), formularz oferty na transport i ubezpieczenie (pdf), formularz oferty na nocleg i wyżywienie (pdf)

 • Zapytania ofertowe

  Rudzkie Konto Pomocy ogłasza zapytanie ofertowe na przewóz autokarem oraz zapewnienie ubezpieczenia na potrzeby realizacji wyjazdu z projektu "Wiem więcej więc korzystam ze swoich praw - bezpłatna edukacja prawna i obywatelska". Termin składania ofert mija 30 sierpnia 2017r.
  Pliki do pobrania: zapytanie - autokar (pdf), załącznik nr 1 (doc), załącznik nr 2 (doc)

  Rudzkie Konto Pomocy ogłasza zapytanie ofertowe na udostępnienie miejsc noclegowych w Istebnej (okolice Istebnej) oraz zapewnienie wyżywienia na potrzeby realizacji wyjazdu z projektu "Wiem więcej więc korzystam ze swoich praw - bezpłatna edukacja prawna i obywatelska". Termin składania ofert mija 30 sierpnia 2017r.
  Pliki do pobrania: zapytanie - noclegi (pdf), załącznik nr 1 (doc)

 • Zaproszenie na Walne Zebranie RKP

  Zarząd Stowarzyszenia Rudzkie Konto Pomocy zaprasza wszystkich członków na Walne Zebranie Sprawozdawcze, które odbędzie się w dniu 6 czerwca 2017r. (wtorek) o godz. 16.30 w Hospicjum w Rudzie Śląskiej przy ul. Markowej 4, 41-709 Ruda Śląska. W przypadku braku kworum II termin 17.00.

 • Rozpoczynamy kolejny projekt dla mieszkańców Ruda Śląskiej

  Informujemy, że od 1 marca 2017r. do 31 grudnia 2017r. realizujemy projekt współfinansowany przez miasto Ruda Śląska pt. "Prowadzenie poradnictwa obywatelskiego dla mieszkańców Rudy Śląskiej znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej".

  Miejsce realizacji projektu: Biuro Porad Obywatelskich ul. Markowej 22, Nowy Bytom. Biuro jest czynne w poniedziałki i w środy od 15-19 oraz w piątki od 9-13, Kontakt z BPO: tel. 698451777, adres WWW BPO oraz email: fryna@poczta.fm

 • Zaproszenie na spotkanie inaugurujące otwarcie projektu

  Rudzkie Konto Pomocy zaprasza rodziców i opiekunów dzieci uczęszczających do świetlic środowiskowych na terenie miasta Ruda Śląska na spotkanie inaugurujące otwarcie projektu "Wiem więcej więc korzystam ze swoich praw - bezpłatna edukacja prawna i obywatelska" współfinansowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu FIO 2016 realizowanego wspólnie z czterema świetlicami środowiskowymi z Rudy Śląskiej.

  Spotkanie odbędzie się 4 lipca 2016 r. o godzinie 9:00 w Świetlicy Środowiskowej - Plac Jana Pawła II 5, Ruda Śląska - w Nowym Bytomiu z udziałem zaproszonych gości, prelegentów i specjalistów prowadzących wykłady tematyczne. Serdecznie zapraszamy!

  W dniu 4 VII odbędą się warsztaty tematyczne dotyczące wypełniania wniosków do MOPS, czytanie decyzji i pism. Zapisy u opiekunów świetlic środowiskowych lub w biurze projektu pod telefonem: 692328733. Serdecznie zapraszamy.

  O godzinie 14:00 zapraszamy na spotkanie z przedstawicielem MOPS w Rudzie Śląskiej na temat świadczenia z MOPS (kryteria dochodowe, świadczenia, w tym 500 + itp.),

  Koordynator i personel projektu

 • Zapraszamy do Bura Porad Obywatelskich na indywidualne porady obywatelskie i prawne

  Od lipca w czwartki (16-18) oraz piątki (13-15) zapraszamy rodziców, opiekunów i rodziny dzieci korzystających ze świetlic środowiskowych na terenie Rudy Śląskiej do Biura Porad obywatelskich na specjalnie dla nich uruchomione dyżury. W ramach dyżurów udzielane będą indywidualne porady prawne i obywatelskie dot. prawa cywilnego, pomocy społecznej, zadłużenia, upadłości konsumenckiej. Prowadzona będzie edukacja finansowa dla osób mających problemy z zadłużeniem. Serdecznie zapraszamy.

 • Zapraszamy na spotkanie z przedstawicielem Urzędu Pracy oraz na warsztaty dotyczące przyznawania mieszkań socjalnych

  Rudzkie Konto Pomocy zaprasza rodziców dzieci korzystających ze świetlic środowiskowych na terenie Rudy Śląskiej na spotkanie oraz szkolenie połączone z warsztatami w ramach projektu "Wiem więcej więc korzystam ze swoich praw - bezpłatna edukacja prawna i obywatelska" współfinansowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu FIO 2016 realizowanego wspólnie z czterema świetlicami środowiskowymi z Rudy Śląskiej.

  Spotkanie odbędzie się 27 września 2016 o godzinie 14:00 w świetlicy środowiskowej w Nowym Bytomiu z udziałem zaproszonych gości, prelegentów i specjalistów prowadzących wykłady tematyczne. Zapisy u opiekunów świetlic środowiskowych lub w biurze projektu pod telefonem: 692328733. Serdecznie zapraszamy.

  Warsztaty rozpoczynają się o godzinie 9:00.

  Szanowni rodzice, na spotkaniu i warsztatach poruszone zostaną następujące tematy:

  • Sprawy dotyczące przyznawania mieszkań socjalnych,
  • Kwestie związane z pozyskaniem pracy (formalności, udogodnienia, procedury) - prelegentem będzie pracownik Powiatowego Urzędu Pracy.

  W ramach szkolenia przewidziano indywidualne konsultacje z pracownikiem Powiatowego Urzędu Pracy. Serdecznie zapraszamy,

  Koordynator i personel projektu

 • Zapraszamy na wyjazd integracyjno-szkoleniowy oraz warsztaty i spotkanie z przedstawicielami rady Miasta Ruda Śląska

  Rudzkie Konto Pomocy zaprasza rodziców dzieci korzystających ze świetlic środowiskowych na terenie Rudy Śląskiej na spotkanie oraz szkolenie połączone z warsztatami w ramach projektu "Wiem więcej więc korzystam ze swoich praw - bezpłatna edukacja prawna i obywatelska" współfinansowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu FIO 2016 realizowanego wspólnie z czterema świetlicami środowiskowymi z Rudy Śląskiej.

  Spotkanie odbędzie się 8 - 9 października 2016 w formie wyjazdowej. Wyjazd 8 października o godzinie 8:00 sprzed świetlicy środowiskowej w Nowym Bytomiu. Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń, aktywny udział w poprzednich warsztatach oraz kryterium dochodowe (szczegółowe informacje i zapisy pod telefonem: 692328733). Serdecznie zapraszamy.

  Szanowni rodzice, na spotkaniu i warsztatach poruszone zostaną następujące tematy:

  • akty prawa miejscowego i partycypacja obywateli w podejmowaniu decyzji,
  • edukacja finansowa - sporządzanie budżetu domowego, upadłość konsumencka.

  W ramach wyjazdu przewidziano indywidualne konsultacje z prawnikiem oraz dodatkowe zajęcia integracyjne.

 • Wyjazd integracyjny 8 - 9 X 2016 r.

  Dziękujemy za udział w szkoleniach i zajęciach


 • Rudzkie Konto Pomocy ogłasza zapytanie ofertowe na przewóz autokarem oraz zapewnienie ubezpieczenia na potrzeby realizacji wyjazdu z projektu "Wiem więcej więc korzystam ze swoich praw - bezpłatna edukacja prawna i obywatelska" - plik w formacie pdf do pobrania

 • Rudzkie Konto Pomocy ogłasza zapytanie ofertowe na udostępnienie miejsc noclegowych w Istebnej (okolice Istebnej) oraz zapewnienie wyżywienia na potrzeby realizacji wyjazdu z projektu "Wiem więcej więc korzystam ze swoich praw - bezpłatna edukacja prawna i obywatelska" - plik w formacie pdf do pobraniaJeszcze starsze wiadomości...

Podziękowanie

(lipiec 2011r.)

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim tym osobom, które przeznaczyły 1% podatku dochodowego za rok 2010 na rzecz Stowarzyszenia "Rudzkie Konto Pomocy".

Jesteśmy wdzięczni za Państwa pamięć przy wypełnianiu corocznego zeznania podatkowego i wsparcie naszej działalności.

Szczególnie nam miło z uwagi na to, iż pomoc popłynęła nie tylko z Rudy Śląskiej, czy miast z regionu śląskiego: Chorzów, Katowice, Zabrze, Piekary Śląskie, Gliwice, Będzin, Zawiercie, Bytom, ale także z takich odległych miejscowości jak: Białystok, Wrocław, Gorzów Wielkopolski, Wejherowo, Choszczno.

Zapewniamy, iż w dalszym ciągu będziemy działać na rzecz potrzebujących. Nie ustajemy w poszukiwaniu nowych możliwości udzielania pomocy, z zaangażowaniem realizujemy cele statutowe Stowarzyszenia.

Jednocześnie informujemy, iż przekazane organizacji środki wynoszą 5405,73 zł.
Wręczenie stypendiów socjalnych
(20 grudnia 2004r.)

Dnia 20 grudnia 2004 r. Rudzkie Konto Pomocy miało zaszczyt i przyjemność uczestniczyć w spotkaniu opłatkowym zorganizowanym w Domu Parafialnym orzegowskiej parafii. Organizatorem wigilijki było stowarzyszenie "Prawo Rodzina Obywatel" na czele z Prezesem, panem Grzegorzem Tobiszowskim. Podczas tego miłego spotkania Preses Zarządu Rudzkiego Konta Pomocy, pani Barbara Dworak wręczyła młodym, zdolnym Rudzianom stypendia socjalne ufundowane przez Rudzkie Konto Pomocy i sponsorów.

wigilijka1.jpg
wigilijka5.jpg
wigilijka2.jpg
wigilijka3.jpg
wigilijka4.jpgRelacja z naszego udziału w "Dniu Organizacji Pozarządowych"
(23 marca 2004r.)

Stowarzyszenie Rudzkie Konto Pomocy prezentowało się na Uniwersytecie Śląskim w dniu Organizacji Pozarządowych.

Panie: Stefania Krawczyk i Barbara Dworak reprezentowały Rudzkie Konto Pomocy i Biuro Porad Obywatelskich, odpowiadały również na pytania zainteresowanych osób oraz udzielały wywiadów do tv i gazet lokalnych.Przemówienie p. Barbary Dworak, Prezesa Rudzkiego Konta Pomocy rozpoczynające VI Rudzki Festiwal Kulturalny Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej
(7 grudnia 2003r.)

Szanowni Państwo!

Na Rudzkim Festiwalu Kulturalnym Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej spotykamy się już po raz szósty i to akurat w Europejskim Roku Osób Niepełnosprawnych. W zmaganiach konkursowych brało udział prawie 550 osób. Kiedy rozpoczynaliśmy festiwal przed ośmiu laty zakładaliśmy, że wypromuje on twórczość kulturalną dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, że zbliży różne środowiska w naszym mieście.

I oto możemy z dumą powiedzieć, że osiągnęliśmy wspólnie zakładane cele. Festiwal ten to już w naszym mieście zjawisko kulturalne.

Nagrodzony w 1995r. Marek Plura - stypendysta ówczesnego prezydenta - dziś honorowy członek Rady Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych - prowadzi audycje radiowe, koncerty i inne środowiskowe imprezy. Kiedy spotkałam go na sympozjum w Bibliotece Śląskiej w ubiegłym tygodniu przyznał, że udział w festiwalu głęboko zaważył na jego życiu.

Wielu niepełnosprawnych uczestników obyło się ze sceną i dziś fascynują mistrzostwem i zaangażowaniem w artystyczne prezentacje.

Zespół "Od Serca", który tworzą artyści z Warsztatów Terapii Zajęciowej NSPJ w Halembie, zdobył w ciągu tych lat wszystkie możliwe laury i to nie tylko u nas ale i za granicą. Instruktorzy i wychowawcy prezentowali efekty swojej pracy na międzynarodowych warsztatach w Rudzie Śląskiej i w Dortmundzie w ramach projektu "Europe in Takt". Zespół cechuje szczególna wrażliwość na losy człowieka, ciekawe pomysły sceniczne, a także integruje 2 pokolenia artystów. W imieniu jury i środowisk związanych z ideą festiwalu proponujemy p. Prezydentowi objęcie przez Miasto, mecenatu nad tym jednym w naszym mieście zespołem złożonym z artystów niepełnosprawnych.

Twórczość plastyczna naszych niepełnosprawnych uczestników wzbudza zachwyt swoją kolorystyką i ciekawym zamysłem; zdobi nasz Urząd Miasta, gabinety sponsorów i za granicą.

Festiwal pomyślany dla osób niepełnosprawnych osiągnął też zakładane cele integracyjne. W tegorocznym festiwalu rywalizacja w grupie klas integracyjnych zdecydowanie nabrała rumieńców.

Dla naszych przyjaciół w pierwszym festiwalu śpiewał "Ave Maria" Marek Lipok - po raz pierwszy zresztą na scenie, rozpoczynał wtedy studia. Dziś ten rudzki tenor występuje nie tylko w kraju ale stale na scenie operowej w Norwegii. Logo naszego festiwalu, ów słynny konik, jak zresztą i inne znaki graficzne naszego Stowarzyszenia to projektu Ksawerego Kaliskiego - wówczas ucznia liceum plastycznego, dziś pracownika naukowego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Za tę wspaniałą atmosferę festiwalową, za poświęcony czas i serce w imieniu Zarządu RKP dziękuję wszystkim jurorom, a zwłaszcza p. Wiesławie Żurek z II LO, p. Iwonie Mierzwie ze Szkoły Muzycznej i p. Grażynie Szafraniec z Uniwersytetu Śląskiego, prowadzącym i przygotowującym przedstawienia paniom Jolancie Chwołce, Irenie Kopańskiej i Małgorzacie Durma, panu Witoldowi Hanke, Radzie Programowej, przygotowującej loterię fantową Brygidzie Dąbrowskiej, wszystkim sponsorom zwłaszcza Państwowemu Funduszowi Osób Niepełnosprawnych i Miastu Ruda Śląska z patronem honorowym tego festiwalu prezydentem Andrzejem Stanią, Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich i Scholi z Czarnego Lasu oraz wszystkim przyjaciołom festiwalu, a zwłaszcza tym którzy od lat są z nami i wspierają nasze działania.


Prezes Rudzkiego Konta Pomocy
Barbara Dworak